צילום אווירי טוב לעומת צילום אווירי מדהים!

טכנולוגיית רחפני הצילום, המייצבים והמצלמות התקדמו כל כך בשלוש השנים האחרונות שכמעט קשה לעקוב, החברות המובילות בשוק הרחפנים החלו "לחקות" את חברות ייצור הסמארטפונים הגדולות כך שכל שנה הן מוציאות גרסה חדשה ומתקדמת יותר. כיום, חובבן עם רחפן בעלות אלפי שקלים בודדים יכול להוציא צילומי אוויר באיכות לא רעה בכלל. אבל... צריך לזכור, כדי למקסם את איכות הצילום האווירי צריך מטיס כטב"ם מנוסה וצלם מוכשר, רק בשילוב אידיאלי של שני אלה יחד עם כל טיס מתקדם הנושא מצלמה מקצועית איכותית ניתן להגיע לתוצאות שבאמת מהוות את איכות הקצה בצילומי אוויר!


אני אציג כאן שתי דוגמאות איכותיות לצילום אווירי. אחת בביצוע חובבן עם רחפן זול יחסית ואחת בביצוע מקצוענים בשימוש ברחפן יקר משמעותית. ככל שתצפו בדוגמאות במסך איכותי יותר מבחינת רזולוציה ואיכות תמונה כך ההבדלים יהיו הרבה יותר ברורים ויפרידו בין צילום אווירי טוב לצילום אווירי מדהים שמתאים לתעשיית הפרסום, הקולנוע והטלוויזיה.


הדוגמא הראשונה היא צילום אווירי לא מקצועי באיכות 4K שצולמה על ידי Ron Lancin באמצעות רחפן מדגם DJI PHANTOM 3 PRO, רחפן על גבול המקצועי בעלות של כ-4000 ש"ח לערכה בסיסית. בחרתי בדוגמא הזאת דווקא בגלל שהיא ביצוע איכותי מאד כך שבמבט ראשון, תחשבו שזה באיכות הגבוהה ביותר ושאין הבדל. זה בגלל שברור שהמטיס/צלם יודע מה הוא עושה וחייבים להודות שהוא גם בחר לוקייישנים מצוינים לצילום.


כלי טיס: DJI PHANTOM 3 PRO

מטיס: Ron Lancin - מטיס חובב, הטסת פנאי.

מצלמה ואיכות צילום: K4, מצלמה מובנית, חיישן 1/2.3 CMOS, עדשה קבועה.

דחיסה ופורמט: MP4 , 60MBPS

פרופיל צילום: נייטרלי

תיקון צבעים: בסיסי בתוכנת עריכה

הדוגמא השנייה היא צילום אוויר מקצועי באיכות K4 שצולמה על ידי NEUMANNFILMS באמצעות רחפן מדגם DJI INSPIRE RAW, רחפן מקצועי בעלות של כ-30,000 ש"ח לערכה בסיסית (לא נמכר בארץ, מחיר חו"ל ללא אביזרים הכרחיים כגון סוללות נוספות וכרטיסי SSD מהירים שמייקרים את החבילה בעשרות אלפי שקלים נוספים). בחרתי בדוגמא הזאת כי היא לדעת כותב שורות אלו לפחות הגשמה מושלמת של האיכות הגבוהה ביותר שניתן להוציא כיום בצילום אווירי.


כלי טיס והמייצב: DJI INSPIRE RAW

מטיס וצלם: NEUMANNFILMS

מצלמה ואיכות צילום: ZENMUSE X5R, חיישן 4/3, עדשות מתחלפות.

דחיסה ופורמט: CINEMA DNG, ללא דחיסה (UNCOMPRESSED 1.7GBPS)

פרופיל צילום: D-LOG

תיקון צבעים: שימוש ב- LUTS המיועדים לכלי הטיס ולמצלמה.


אז בואו נפרק את ההבדלים לגורמים העקריים שמשפיעים על התוצאה הסופית:

1. כלי הטיס והמייצב - כלי הטיס בדוגמא השנייה הינו כלי טיס גדול יותר פיזית וכבד יותר, כמו כן הוא מצויד במנועים חזקים יותר וכך בראש ובראשונה היציבות שלו באוויר וההתמודדות עם הפרעות כגון רוח וכו' הרבה יותר טובה. מעבר לכך המייצב שמחבר בין המצלמה לכלי הטיס הרבה יותר איכותי ומייצר תמונה יציבה הרבה יותר ללא אפקטים של מריחה. (בשתי הדוגמאות לא בוצע ייצוב תמונה כלל בתהליך הפוסט)

2. מטיס הכטב"ם והצלם – בשתי הדוגמאות ניתן לראות עבודה יפה של המטיס אך עם זאת ברור לחלוטין שהדוגמא השנייה תופעלה על ידי צוות של מטיס וצלם מקצועיים בעוד בדוגמא הראשונה מדובר במטיס שהינו גם הצלם (בדגמי הפאנטום אין אפשרות לשליטה כפולה), השימוש בשני מפעילים מאפשר יצירת שוטים הרבה יותר מורכבים ובצורה מוקפדת יותר ומעבר לכך שמטיס מקצועי ומנוסה יחד עם צלם מקצוען שעושה זאת לפרנסתו אף פעם לא מזיק...

3. מצלמה ואיכות צילום – בדוגמא הראשונה מדובר במצלמה מובנית עם עדשה מובנית באיכות צילום K4 עם חיישן בגודל 1/2.3 CMOS (מקביל לגודל החיישן בגופרו) בדוגמא השנייה מדובר במצלמה מקצועית מדגם ZENMUSE X5R עם אפשרות לעדשות מתחלפות וחיישן בגודל 4/3 (גדול פי 10 לערך – כגודל החיישן ב-PANASONIC GH4) המקליט על כרטיסי SSD מהירים ייעודיים.

4. דחיסה ופורמט – בדוגמא הראשונה מדובר בצילום דחוס מאד (60 mbps) כך שמאבדים הרבה מאד פרטים כבר בשלב של הקלטת הפריימים על גבי כרטיס הזיכרון. בדוגמא השנייה מדובר בצילום ללא דחיסה כך שלמעשה כל פריים הינו JPEG RAW מה שמאפשר קבלת פריימים באיכות מקסימלית מהחיישן והקלטתם על גבי כרטיס SSD מהיר.

5. פרופיל צילום – בדוגמא הראשונה השתמשו בפרופיל צילום מובנה המגביל עוד יותר את הפרמטרים בהם ניתן לשלוט בשלב הפוסט, בדוגמא השנייה הצילום בוצע על פרופיל LOG (מושטח לחלוטין וללא שום הגדרות צבע, ניגודיות, בהירות וכו') מה שמאפשר שליטה מקסימלית על נראות הצילום בתהליך הפוסט.

6. תיקון צבעים – בדוגמא הראשונה הוא מאד מוגבל עד כמעט בלתי אפשרי, היות והתמונה כבר מגיעה דחוסה בשלב הצילום ואיבדה פרטים רבים. בדוגמא השנייה חומר הגלם הינו ללא דחיסה כלל, עם כל הפרטים שהחיישן "ראה" והקליט על גבי ה-SSD, בשילוב עם צילום LOG יש אפשרות עריכת תמונה מקסימלית תוך שליטה כל הפרמטרים לקבלת תמונה מדויקת ועשירה בפרטים.


מטיס כטב"ם מקצועי ומנוסה בשיתוף עם צלם מוכשר בשימוש בציוד המתקדם ביותר הקיים כיום בשוק מבחינת כלי הטיס והמצלמה יחד עם פוסט מקצועי יספקו תוצאות מדהימות ויוכלו להפריד בין צילום אוויר חובבני איכותי ככל שיהיה לבין צילומי אוויר מקצועיים באיכות קצה שמיועד לצרכי פרסום, קולנוע וטלוויזיה, פרסומות ועוד. זה שקל יחסית להוציא תוצאות טובות יחסית בצילום אווירי חובבני עם כלי טיס בסיסיים לא אומר שצריך להתספק בכך כשאפשר לקבל צילומי אוויר מדהימים באמת!


פאזל מדיה- סרטי תדמית שעובדים, החלק שלנו בהצלחה שלכם!

שווה לבדוק
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
פוסטים אחרונים
ארכיון
חפש לפי תגית
עקוב אחרינו
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square